Jak wygląda produkcja elementów plastikowych z rozdmuchu?

Przemysł opiera się na zasadzie, że wszystko powinno odbywać się lepiej, sprawniej i w coraz krótszym czasie. Tworzone są więc nowe technologie, które pozwalają na przyśpieszenie ważnych procesów, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet produktu. Nie dziwi więc fakt, że coraz bardziej cenioną metodą wykonywania elementów plastikowych jest metoda rozdmuchu. Jakie są jej główne zalety? I jak przebiega tworzenie produktów przy jej zastosowaniu? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

Formowanie rozdmuchowe – na czym polega?

Metoda rozdmuchu, z angielskiego zwana również „blown” polega na formowaniu tworzywa sztucznego w taki sposób, by materiał pozostał pusty w środku. Jak przebiega ona w praktyce? Działanie polega przede wszystkim na wydmuchnięciu płynnego tworzywa przez kolistą szczelinę. Otrzymywane jest w ten sposób rękaw, który należy schłodzić przy pomocy gazu doprowadzanego pod ciśnieniem.

Sposób ten wymaga pewnego wysiłku, jednak dzięki jego wykorzystaniu możliwe jest stworzenie elementów najwyższej jakości. Materiałem najczęściej wykorzystywanym w omawianym procesie jest HDPE, stosowany głównie przy wytłaczaniu z rozdmuchem i PET, czyli surowiec wykorzystywany w przypadku wtrysku z rozdmuchem. Z kolei formy do rozdmuchu najczęściej wykonuje się z aluminium, dopełniając je wkładkami z metalu o podwyższonej trwałości. W niektórych sytuacjach wykorzystywana jest także stal, w tym stal zmiękczona.

Gdzie stosowane?

Technologia rozdmuchiwania związana jest bardzo mocno z dwoma najważniejszymi metodami przetwórstwa tworzyw, czyli z wytłaczaniem i wtryskiwaniem. Dzięki swojej charakterystyce pozwala na masowe, a przy tym wydajne wytwarzanie różnego rodzaju przedmiotów, takich jak pojemniki, czy folie w postaci rękawów rurowych. Rozwiązane to może być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonywania przedmiotów wykonywanych z tworzyw polimerowych.

Występują trzy główne odmiany wytłaczania z rozdmuchiwaniem swobodnym: pionowo w górę, czyli metoda stosowana najczęściej, pionowo w dół, a także poziomo. Produkcja z rozdmuchu nazywana jest także rozdmuchiwaniem, bądź rozdmuchem.

W skład linii technologicznej, czyli elementów niezbędnych do tworzenia innowacyjnych produktów wchodzi m.in. wytłaczarka z głowicą wyposażoną w dyszę szczelinową pierścieniową oraz różnego typu urządzenia nadmuchujące, spłaszczające, odbierające i nawijające.

Dlaczego tak popularna?

Dlaczego metoda tworzenia elementów plastykowych przy pomocy tej metody, jest tak szeroko wykorzystywana? Przede wszystkim z uwagi na korzyści ekonomiczne, opłacalność, wysoką jakość wyrobów, czy doskonałe właściwości użytkowe, jakie można osiągnąć. Rozwiązanie to wykorzystywane jest podczas tworzenia większości produkowanej folii i jest rozpowszechnione bardziej, niż znana od lat metoda wylewania, czy kalandrowania.

O popularności metody rozdmuchiwania decyduje także jakość tworzonych pojemników, a także ich wysoka precyzja i zróżnicowanie grubości ścianek (w zależności od potrzeby: gruba szyjka, dokładny gwint, równomierna i gładka ścianka). Najlepsze efekty można uzyskać poprzez połączenie tej innowacyjnej metody i wysokiej jakości materiałów. Taka kombinacja sprawia, że elementy plastikowe są w jeszcze większym stopniu lżejsze, tańsze, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, czy szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jak wskazują badania, rozdmuch tworzyw sztucznych sprawdza się przede wszystkim przy dużej produkcji małych i drobnych produktów.

Nasza oferta

Produkty z rozdmuchu, które możesz znaleźć w naszej ofercie to tuby proste, tuby poszerzane, olejaki, podstawki i podgrzewacze. Każda z wymienionych grup obejmuje wysokiej jakości propozycje, które powstają w zgodzie z najwyższymi standardami. Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim dlatego, że działamy już od 1982 roku, co sprawia, że posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie. Wraz z rosnącymi wymaganiami rynku, firma wciąż się unowocześnia, a wykorzystywane przez nas maszyny poddawane są modernizacji. Nasze cele od początku działalności pozostały jednak takie same: dostarczanie produktów najwyższej jakości i tworzenie najlepszych rozwiązań. Sprawdź naszą ofertę już dziś!

You must be logged in to post a comment.